אודות היצירה

חלום יעקב

שם האמן: ריברה חוסה דה

יעקב שוכב ישן ליד גזע עץ, פניו מוארות בשובל אור היורד מן השמים.

מקור: בראשית כח

טכניקה: שמן על בד

מיקום: מוזאון הפראדו, מדריד

תאריך: 1639

מימדים: 179x233

תיאור היצירה

יעקב ישן למרגלות עץ בטבע. ראשו מונח על ידו, ובגד מקופל תחת ראשו. השמים מעוננים אך קרן אור חודרת דרך העננים ומאירה את פני יעקב הישן. אור השמש יוצר מעין סולם חלומי, ובו נראים באופן חיוור המלאכים העולים ויורדים בו.

פירושים וסמלים

יעקב הוא מעין רועה הנם באחו מול קרני השמש המפזזות. האווירה הרגועה והמנומנמת בסצנה מנוגדת לדינמיות שנוצרת מהאלכסונים בציור – נטיית העץ אל מול תנוחת יעקב וסולם האור העולה ממנו מעלה. הצייר שילב באופן מרומז מוטיבים מיסטיים במה שנראה במבט ראשון כציור ז'אנר פסטורלי. העץ מסמל את ציר העולם (axis mundi) שהוא חיבור בין הגשמי לרוחני, כפי שסולם יעקב עצמו מסמל בתרבות. העץ וקרן האור מציירים יחד צורת V, ויעקב הוא המחבר אותם.

שלא כמו בציוריו הראשונים של האמן שבהם הוא נטה ליצור מראה דרמטי באמצעות ניגודי אור וצל, כאן האור הרך על פני יעקב ממשיך את מקור האור עצמו – הסולם שבחלום – ובכך החלום הופך לחלק מהסביבה הטבעית. המראה הוא מעין תצלום של צופה חיצוני, ויש רושם דק בלבד של החזון עצמו שאינו גלוי לעובר אורח מזדמן.

להרחבה (באנגלית)

לשיחה

  • ללא הכותרת, מה אומר לכם הציור? מה אתם רואים בו?
  • היכן הסולם בציור? מה מאפיין את צורתו? כיצד הוא מתחבר לציור כולו?
  • מה תפקיד האור בציור – בשמים ועל פניו של יעקב?
  • מדוע המלאכים מצוירים באופן מרומז?
  • השוואה לציור "סולם יעקב" של שלום מצפת (מושקוביץ): מה ההבדלים המהותיים בין שני "הסולמות"? מיהו הצופה או המתאר בכל אחד מהציורים?

התלמידים יוכלו להתחלק לזוגות וליצור דו-שיח בין שני האמנים, דה ריברה ושלום. הם ישאלו זה את זה שאלות על הציורים ויענו בשם האמנים – אופן הצגת הסולם, הבחירה במרכיבים שבציורים וכו'.

פעילות יצירתית

האמן אמנם צייר את דמויות המלאכים באופן מרומז, אבל בכך הניח לצופה לדמיין כיצד בדיוק הם נראו. הציעו כיצד נראו סולם יעקב והמלאכים עליו, והוסיפו אותם לציור.

שילוב היצירה בתכנית הלימודים

בשיעורי תנ"ך אפשר לשלב את הציור בלימוד על חלום יעקב.