אודות היצירה

עתיק יומין

שם האמן: בלייק ויליאם

האל הבורא מתואר כאדם מזוקן היוצא וכורע מתוך גלגל אש. הוא רוכן כלפי מטה ובעזרת מחוגה בורא את העולם.

מקור: בראשית א, בראשית; דניאל ז; ישעיהו מ; איוב לח

טכניקה: הדפס אבן צבעוני

מיקום: המוזאון הבריטי, לונדון

תאריך: 1794

מימדים: 23.3x16.8

תיאור היצירה

היצירה היא ציור לכריכת אחד מספרי הנבואה של בלייק: דמות עירומה מזוקנת נמצאת במרומי השמים, מוקפת בעננים אך גם בכדור אש, כמו השמש, והיא אוחזת בידה השמאלית מין מחוגה ורוכנת אִתה אל תוך הריק השחור. בלייק צייר מגוון גרסאות של ציור זה להעתקים של הספר.

למידע נוסף (באנגלית)

פירושים וסמלים

כותרת הציור מבוססת על כינויו של אלוהים באחד החזונות בספר דניאל (ז, ט). אופן הציור מתקשר לחזון זה – למשל זקנו הלבן של אלוהים המזכיר דמות קדמונית והאור השופע סביב והמתחבר ל"נהרות של אש". עיצוב הדמות מושפע מציורים של אלים מהמיתולוגיה היוונית. הדמות האלוהית היא היצור המיתי אוּרַייזֶן, בורא העולם במיתולוגיה של בלייק. הדמות בציור, כמו הדמות הספרותית אורייזן, משלבת מאפיינים דתיים של אל הקובע חוקים וכללים מוסריים, בהשראת התנ"ך והמיתולוגיה היוונית, ומאפיינים מדעיים של קביעת חוקים פיזיקליים, בהשראת ניוטון.

לשיחה

  • כדאי לפתוח בשיחה מקדימה: איך אנחנו מדמיינים שאלוהים ברא את העולם? כיצד יוצרים משהו בלי כלים? לאחר שהתלמידים יציעו הצעות, הציגו את הרעיון של בלייק על בריאת העולם.
  • בלייק הכיר היטב את התנ"ך והתבסס עליו ביצירתו. הראו את הקשר בין הציור לדבריו של ישעיהו (מ, יב): "מִי מָדַד בְּשָׁעֳלוֹ מַיִם וְשָׁמַיִם בַּזֶּרֶת תִּכֵּן וְכָל בַּשָּׁלִשׁ עֲפַר הָאָרֶץ וְשָׁקַל בַּפֶּלֶס הָרִים וּגְבָעוֹת בְּמֹאזְנָיִם".
  • כיצד הציור מתחבר לתיאור ספר בראשית, ובעיקר לפסוקים הפותחים?
  • מה מאפיין את דמות הבורא בציור? במה הוא דומה לדמות הבורא ביצירות אחרות (למשל יצירות ספרות יהודיות) ובתפיסה האישית שלכם ובמה הוא שונה ממנו?
  • באיזה כלי אלוהים משתמש, ומה הכלי עושה? כיצד הוא קשור במיוחד לצורת גרמי השמים?
  • מה אתם חושבים על הייצוג של האל כדמות אנושית? כיצד עוד היה אפשר להציג את אלוהים?
  • מומלץ להשוות את הציור לתיאור בריאת העולם ב"הגדת סרייבו". מה ההבדלים הבולטים בין הציורים מבחינת תוכנם? מה ההבדלים הדתיים והתרבותיים שבולטים בכל אחד מהציורים?
  • אפשר להשוות גם לציור דומה אך קדום יותר: "אלוהים כאדריכל היקום", מתוך ביבליה מוראליזה. מה משותף לציורים? מה שונה בדמות האלוהים של בלייק לעומת דמות האל בכתב היד העתיק?

השוואה: סוגים שונים של יצירה

יש עוד דרכים לבנות משהו מאין, ואחת מהן היא השפה. התבוננו בציור "אלף" של מיכאל מוצ'ניק. האמן התבסס על הרעיון הקבלי שלפיו האות א מייצגת את הקשר בין אלוהים לאדם: האות מורכבת משתי אותיות י ובאמצע ו אלכסונית. האות י העליונה מייצגת את אלוהים, התחתונה את האדם (היהודי), והאמצע את הדרך לחבר ביניהם באמצעות חיים ומעשים טובים. איזה תוכן הייתם מציירים בכל אחד מחלקי האות א?

פעילות יצירתית

איזה כלי הוא החשוב ביותר בעיניכם לצורך בריאת העולם? החליפו את המחוגה שמחזיק אלוהים של בלייק בכלי אחר. הוסיפו לציור כיתוב המסביר את התפקיד של הכלי.

לחלופין נסו ליצור עולם במחוגה. מלאו אותו בפרטים על פי בחירתכם – תכננו וציירו את הגאוגרפיה שלו, האנשים, החיות, הצמחייה וכן הלאה.

שילוב היצירה בתכנית הלימודים

בשיעורי תנ"ך אפשר לשלב את הציור בלימוד על בריאת העולם ובלימוד ספר ישעיהו. בשיעורי ספרות אפשר לשלבו בלימוד על התקופה הרומנטית.