אודות היצירה

קיסס אל-אנביאה (סיפורי הנביאים) של אישק נישבורי (Supp. Persan 1313, f. 54v.): יוסף והנשים המצריות

שם האמן: עבאסי ריזה-אי

יוסף, מסומן בהילה איסלאמית, נכנס לחדר עם מגש בידו. במרכז החדר אשת פוטיפר יושבת על מצע מוגבה, מוקפת חברותיה המחזיקות סכיני קילוף ומגיבות בתדהמה.
שימו לב: בתמונת המקור יש לחפש לפי Supp. Persan 1313, fol. 54v.

מקור: בראשית לט; קוראן יב

טכניקה: איור צבע

מיקום: הספרייה הלאומית של צרפת, פריז

תאריך: 1595

תיאור היצירה

יוסף, מסומן בהילה אסלאמית בצורת להבת אש המאפיינת אדם קדוש, נכנס לחדר ונושא מגש וכלי שתייה. במרכז החדר אשת פוטיפר יושבת על מצע מוגבה ואוחזת פרי, מוקפת בחברותיה היושבות על הארץ, ובידיהן סכיני קילוף. פניהן מביעות תדהמה. ברקע ציורי עצים ורקעים מדוגמים.

פירושים וסמלים

לפי הסיפור בקוראן ובפיתוחיו השונים, למשל בספר קיסאס אל אנביאה (סיפורי הנביאים) שממנו לקוח איור זה, אשת פוטיפר התאהבה ביוסף, אך הוא סירב לה בתואנה שפרש מנשים. בשל הרכילות על אהבתה לעבד, היא הזמינה את נשות החברה הגבוהה לסעודה כדי להראות להן את מעלותיו ואת הסיבה שנשבתה בקסמיו. בארוחה היא נתנה לנשים סכינים והזמינה את יוסף להיראות לפניהן. הנשים נדהמו ממראהו שהיה כשל מלאך עד כדי כך שפצעו את ידיהן. גם במדרש תנחומא היהודי יש סיפור דומה, ובו נתנה אשת פוטיפר לנשים סכינים כדי לקלף אתרוגים.

הסגנון הפרסי והציורים הזעירים ששולבו בכתבי יד (במקרה זה בתוך ספר סיפור הנביאים מאת המשורר הפרסי אישק אל נישפורי) לא אפשרו לצייר את הבעות הפנים בפירוט. במקום זאת הדמויות והתפאורה צוירו על פי מוסכמות אמנותיות ומביעות שילוב של רוגע ותשוקה.

על פי המסורת הפרשנית שבאיור, אשת פוטיפר אינה דמות שטנית ואפילו לא מופקרת אלא אישה רגישה  במיוחד ששמה לב שהעבד יוצא הדופן שלה אינו רק יפה כמלאך אלא גם צדיק שעומד בפיתוי. לפיכך בספרות המוסלמית המאוחרת אהבתה ליוסף הפכה לדוגמה ומופת לאהבה אלוהית אפלטונית.

לקריאה נוספת על יוסף באסלאם (בעברית)

לשיחה

  • מדוע יוסף מוקף בלהבה של אש?
  • כיצד הביע האמן את התדהמה של הנשים?
  • יוסף היה עבד, וכל הנשים בתמונה הם נשים חשובות. מדוע בחר האמן להלביש את יוסף בבגדים דומים לבגדיה של אשת פוטיפר?
  • השוואה לאיורי סיפור יוסף ואשת פוטיפר בספר בראשית הווינאי: מה משותף לאיורים בשתי היצירות? במה הם שונים? אילו סיפורים מסופרים בכל אחת מהן? מה מאפיין את אשת פוטיפר בכל אחד מהסיפורים שלפיהם צוירו האיורים, וכיצד מאפייניה באים לידי ביטוי באיורים?

פעילות יצירתית

סגנון האיור מזכיר חתיכות בדים מדוגמים שנחתכו והודבקו כמו בקולז'. צרו וריאציה של האיור בקולז' מבדים, ניירות צבעוניים ומדוגמים או עיתוני צבע. בווריאציה שלכם תוכלו לבחור בצבעים ובדגמים שונים מהצבעים והדגמים שהצייר השתמש בהם כדי להביע את האווירה כפי שהיא תקפה בימינו לפי דעתכם. תוכלו כמובן לשנות פרטים באיור. נמקו את השינויים.

שילוב היצירה בתכנית הלימודים

בשיעורי תנ"ך אפשר לשלב את האיור בלימוד על סיפור יוסף ואשת פוטיפר. בשיעורי היסטוריה אפשר לשלבו בלימוד על ההשפעות ההדדיות של האסלאם והיהדות.