אודות היצירה

רחל ולאה בחזונו של דנטה

שם האמן: רוזטי דנטה גבריאל

רחל ולאה יושבות בגן נטוע לצד באר נובעת מים חיים, ותחתיהן זורם נחל. מימין לאה, בשמלה ירוקה, קולעת זר פרחי יערה ובשערה ורד אדום. רחל יושבת באפס מעשה ומתבוננת בדמותה במים. מאחור נראית דמותו של דנטה הרואה אותן בחזונו.

טכניקה: צבע מים

מיקום: גלריה טייט, לונדון

תאריך: 1855

תיאור היצירה

רחל ולאה יושבות בגן נטוע ליד באר מים חיים, ותחתיהן זורם נחל. מימין לאה, בשמלה ירוקה, קולעת זר פרחי יערה, ובשערה ורד אדום. רחל יושבת באפס מעשה ומתבוננת בדמותה במים. מאחור נראית דמותו של המשורר דנטה הרואה אותן בחזונו.

פירושים וסמלים

הירוק אצל רוזטי הוא צבע החיים, ופרחי היערה והוורד מסמלים משיכה מינית. הצבע הסגול מסמל אצלו פסיביות. לאה השקועה במעש מסמלת את החיים המעשיים, ואילו רחל השקועה בהגיגים מסמלת את החיים הפנימיים.

הציור אינו מבוסס על המקרא כי אם על קטע מ"כור המצרף", החלק האמצעי של הקומדיה האלוהית של דנטה. בקטע זה דנטה פוגש בחלומו את לאה אשת המעשה ואת רחל הבטלה האוהבת להתבונן בדמותה. לפי דנטה, גם לאה אוהבת להתבונן בדמותה במראה, אך זאת משום שהיא רואה בה את מעשי ידיה – הזר. לפי פרשני דנטה, הפרחים שלאה אוחזת הם הידע היצירתי, והזר הוא היצירה האמנותית. המראה (כאן מים) שרחל מתבוננת בה מסמלת את ההתבוננות הפנימית, הפילוסופיה והירידה לעומק האמת. השילוב של לאה ורחל יחד מסמל את המעגליות של התבוננות ויצירה באמנות.

לקריאה נוספת (באנגלית)

לשיחה

  • מי מהדמויות לדעתכם רחל ומי לאה? הסבירו.
  • כיצד דמותן של רחל ולאה מתקשרת לדמותן המקראית?
  • במה רחל ולאה בציור שונות לדעתכם מדמותן המקראית?
  • הצייר התבסס בציור על קטע מהפואמה של המשורר דנטה אליגיירי: "בַּחֲלוֹמִי עַלְמָה, בַּגַּיְא צוֹעֶדֶת/ קוֹטְפָה פְרָחִים וּבְקוֹל זִמְרָה דוֹבֶרֶת:/ "דַּע כָּל דּוֹרֵשׁ לִשְׁמִי: לֵאָה הִנֵּנִי,/ אָנוּדָה לִי וִיפִי יָדַי אָנִיעַ/ סָבִיב-סָבִיב, וְלִי זֵרִים תִּשְׁזֹרְנָה;/ לְהִתְנָאוֹת בִּרְאִי פֹּה אֶתְקַשֵּׁטָה,/ אַךְ אֲחוֹתִי רָחֵל לָעַד לֹא תֶרֶף/ מִמַרְאָתָהּ, וְכָל הַיּוֹם יוֹשֶׁבֶת./ הִיא לַחֲזוֹת יְפִי עֵינָהּ עוֹלֶזֶת/ אֲנִי לְהַפְאִירֵנִי בַיָּדַיִם:/ חִשְׁקָהּ בַּהִסְתַּכְּלוּת, חִשְׁקִי בַמַּעַשׂ" (הקומדיה האלוהית: טור הטוהר, תרגום: עמנואל אולסבנגר, פרויקט בן יהודה).
  • אילו סמלים בציור מבוססים על השיר עצמו? אילו סמלים הוסיף הצייר? האם אתם מזדהים או מסכימים עם פירושו לשיר?
  • השוואה לציור "לאה ורחל" של ציונה בנג'מין: מה הקווים המקבילים בין הציורים? מה מקור ההשראה של כל אחד מהם? כיצד המקור שבחרו האמנים קשור אליהם ואל חייהם?

פעילות יצירתית

הצייר מציג כל אחת מהדמויות בצורה סמלית. ציירו ציור שכולו סמליות: חשבו על משהו שמסמל את כל אחת משתי האמהות לדעתכם (חפץ, צבע, פעולה או ביטוי), וציירו ציור המשלב את שתיהן.

שילוב היצירה בתכנית הלימודים

בשיעורי תנ"ך אפשר לשלב את הציור בלימוד על סיפור רחל ולאה. בשיעורי ספרות אפשר לשלבו בלימוד הנושא ייצוג פואטי באמנות.