אודות היצירה

תמונת המזבח של גראבו: קין הורג את הבל

שם האמן: מאייסטר ברטרם

קין, פניו מביעות נחישות, אוחז בשתי ידיו לסת ענקית של בעל חיים, עומד לדקור באמצעותה את הבל השוכב תחתיו. ניכר כי לפני כן הספיק לפצעו כיוון שמראשו של הבל זב דם. רגלו של קין דורכת על גופו של הבל. ידיו של הבל מורמות בתחינה במעין תנוחת כניעה ופניו מביעות תחינה.

מקור: בראשית ד

טכניקה: טמפרה על עץ

מיקום: אולם האמנות, המבורג

תאריך: 1375

מימדים: 172x169

תיאור היצירה

קין, פניו מביעות נחישות, אוחז בשתי ידיו לסת ענקית של בעל חיים ועומד לדקור בה את הבל השוכב תחתיו. ניכר כי לפני כן הספיק לפצעו מכיוון שמראשו של הבל זב דם. רגלו של קין דורכת על גופו של הבל. ידיו של הבל מורמות בתחינה במעין תנוחת כניעה, ופניו מבקשות רחמים.

פירושים וסמלים

הבל לבוש כחול, צבעו הטיפוסי של ישו באיקונוגרפיה הנוצרית בימי הביניים, וכך הוא נתפס בכלל – אב טיפוס ותקדים (פרה-פיגורציה) לקדוש המעונה האולטימטיבי המתחנן לרחמים. דריכתו של קין על הבל היא המחשת הפירוש הנוצרי המקובל למילים "ויקם קין אל הבל אחיו ויהרגהו" (בראשית ד,ח) שתורגמו ללטינית – "ויעלה קין על הבל". קין לבוש אדום, צבע שאינו בלעדי לרע אך בהקשר הזה עשוי לייצג את צבעו של השטן.

לסת החיה (על פי רוב חמור) היא כלי הרצח בתיאורים רבים של ימי הביניים, אולי מפני שהמילים "רצח קין" בלטינית דומות למילה "לסת" או אולי מפני שלסת ובה שיניים או אבני צור שימשה מגל בעולם העתיק ושימשה את קין עובד האדמה. לחי חמור היא כלי רצח גם בסיפור שמשון בתנ"ך.

להרחבה על תיאורי רצח קין באמנות הנוצרית (בעברית)

פוסט על הגלגול של לחי חמור לכלי הרצח (באנגלית)

לשיחה

  • כיצד התנוחות של הדמויות מפרשות את הסיפור המקראי?
  • בהנחה שדמויות אלו מייצגות את הטוב ואת הרע, מה בציור מאפיין את הצד הלא מוסרי, ומה מאפיין את הקרבן?
  • השוואה לסצנה הקודמת לסצנה זו שצייר הצייר – "המנחות של קין והבל": מהם הרמזים המטרימים בה המעידים על מהותן של הדמויות?
  • מה לדעתכם המסר הדתי שרצה האמן להעביר למתפלל בכנסייה המתבונן במזבח?
  • השוואה לציורו של עדי נס "ללא כותרת (קין והבל)": שני האמנים התבססו על הסיפור המקורי כדי להביע רעיון התקף בתקופתם. מה הרעיון שכל אחד מהציורים מביע? במה הם דומים? במה הם שונים שינוי מהותי?

פעילות יצירתית

האמן צייר את הבל בדמותו של ישו, ואת קין בדמות התגלמות הרוע. מי מייצגים בעיניכם קין והבל בסיפור? מצאו דמויות מן ההיסטוריה או מן התרבות, והדביקו את פניהן במקום פני קין והבל. תוכלו להחליף גם את כלי הנשק. הוסיפו הסבר ליצירה.

שילוב היצירה בתוכנית הלימודים

בשיעורי תנ"ך אפשר לשלב את הציור בלימוד על קין והבל. בשיעורי היסטוריה אפשר לשלבו בלימוד על הנצרות בימי הביניים.